Trening

Nauka czystości. Jak nauczyć psa załatwiać się na dworze?

Na czym zależy nam najbardziej, gdy pod naszym dachem pojawi się szczeniak? No jasne, że na sprawnej nauce toalety poza domem! Tylko od czego tutaj właściwie zacząć? Jak nauczyć psa czystości? 

Kwarantanna po szczepieniu psa

Duża ilość lekarzy weterynarii zaleca kwarantannę dla szczeniaka do czasu ostatniego szczepienia, czyli praktycznie do 4 miesiąca życia (wliczając 2 tygodnie obniżenia odporności po ostatnim szczepieniu, które zazwyczaj odbywa się około 14 tygodnia). Do tego czasu pies nie powinien wychodzić na zewnątrz. Tylko co zrobić jeśli nie posiadasz własnego ogródka? Nie wyprowadzać psa w ogóle przez 2 miesiące? Absolutnie nie! Kwarantannę zachowywać trzeba, ale z rozsądkiem.

Socjalizacja na wagę złota

Ukrywając psa przed światem do 4. miesiąca życia tracimy najważniejszy okres w życiu psa, czyli socjalizację z otoczeniem. Socjalizacja szczeniaka to etap, w którym poznaje otaczający go świat i bez strachu się z nim zapoznaje. Jeśli zamkniemy szczeniaka do czasu ukończenia 4. miesiąca to wpłynie to nie tylko na kwestię nauki czystości, która będzie trwała dłużej, ale również na inne sfery psiego życia. Każdy trener czy behawiorysta powie Tobie to samo – psa należy uczyć od pierwszego dnia konkretnych zasad, także załatwiania się na zewnątrz.

Szczeniak, który jeszcze nie ma wszystkich szczepień nie powinien mieć bezpośredniego kontaktu z innymi psami ani ich odchodami. 

Szczeniak, który jeszcze nie ma wszystkich szczepień nie powinien mieć bezpośredniego kontaktu z innymi psami ani ich odchodami. Jeśli więc masz miejsce na osiedlu, które wszystkie psy upatrzyły sobie na toaletę, absolutnie nie będzie ono dobre dla szczeniaczka. Omijajcie zatem wszystkie psie place zabaw czy inne często uczęszczane miejsca przez psiaki.

Bez harmonogramu ani rusz

W nauce czystości niezwykle istotna jest świadomość tego kiedy szczeniak najczęściej potrzebuje wyjść. Jeśli spojrzymy na dobowy rytm psa polega on na aktywności wymieszanej ze spaniem. Im starszy szczeniak tym spania mniej, a możliwości pęcherza rosną wraz z nim.

Warto zwracać uwagę na szczeniaka po każdej drzemce – tutaj mamy praktycznie gwarancję, że szczeniak będzie chciał siusiu. Jeśli chodzi o poranne wyjścia radzę się nie wstydzić wyskoku przed blok w piżamie. Gwarantuję, że szczeniak zdąży się załatwić zanim się ubierzemy i wyjdziemy. Kolejnym bardzo ważnym momentem w trakcie dnia są posiłki, po nich również musimy pamiętać żeby wyjść z pupilem. Następnie warto zwracać uwagę na psiaka przy intensywnych zabawach czy wydarzeniach jak zmiana otoczenia czy przyjście gości. W takich sytuacjach pies może chcieć oddać mocz nawet co kilkadziesiąt minut.

Jeśli chodzi o poranne wyjścia radzę się nie wstydzić wyskoku przed blok w piżamie. Gwarantuję, że szczeniak zdąży się załatwić zanim się ubierzemy i wyjdziemy.

Każde kręcenie się bez celu, piszczenie, skomlenie, niepokój również mogą sugerować, że piesek za chwilę załatwi potrzebę. Takich wyjść dziennie może być 8, 9, 10 lub nawet 15. Jeśli zależy wam na jak najszybszej nauce warto zaprosić nowego lokatora do domu w okresie od późnej wiosny do wczesnej jesieni, mamy wtedy największą szansę zdążyć z pieskiem na dwór bez przedłużania długim ubieraniem się w zimowe rzeczy. Wraz z dorastaniem psa zmniejsza się ilość wyjść i wpadek w domu. 

Maty do nauki sikania – tak czy nie?   

Na początku część osób chce nauczyć psa sikania na matę. Osobiście nie zalecam mat dla szczeniąt, pomagają one zwykle na samym początku szczególnie w okresie zimowym (tutaj kłania się nasza wygoda) jednak jest to swego rodzaju robienie mętliku w głowie psa. Dlaczego? Bo od pierwszego dnia pozwalamy szczeniakowi załatwiać się w naszym domu, a później musimy go tego zachowania oduczać. Każde nowe zachowanie jest łatwiejsze do wprowadzenia niż zmiana już wyrobionych nawyków.

Wiele psów po przyzwyczajeniu się do korzystania z mat niechętnie załatwia swoje potrzeby nawet na wielogodzinnym spacerze. Piesek łatwo przyzwyczaja się do konkretnej (w tym wypadku przyjemnej, miękkiej) nawierzchni pod łapkami podczas oddawania moczu i kału. W swojej pracy niestety bardzo często spotykam się z problemem załatwiania się psów na kanapy czy dywany (szczególnie te w jasnej kolorystyce) po usunięciu z domu mat chłonnych.

Akcja-reakcja

Szczeniaka należy bacznie obserwować i szybko reagować na wszelkie sygnały pt. „muszę do toalety”. Najłatwiej na początku wybrać jedno pomieszczenie do wspólnego przebywania, wtedy możemy złapać maluszka na gorącym uczynku.

Jeśli nie masz możliwości stałego obserwowania szczeniaka np. musisz na chwilę wyjść to wykorzystaj klatkę kennelową (Tylko uwaga! Musi być prawidłowo wprowadzona i szczeniak musi czuć się w niej bezpiecznie!). Innym sposobem jest ograniczenie przestrzeni np. możliwość poruszania się tylko w wybranym pokoju. Ma to też dodatkowy plus w postaci uniknięcia potencjalnego dewastowania mieszkania przez szczeniaka. 

Ulubione miejsce

Na naukę toalety należy wybrać stałe miejsce wyprowadzania (im bliżej domu tym lepiej) i tam udawać się w wyżej wymienionych sytuacjach. Jeśli będziemy codziennie wyprowadzać psa w to samo miejsce, zapachy pozostawione przez niego wcześniej będą go zachęcać do wypróżniania się. Wiele psów potrzebuje kilku do kilkunastu minut wybiegania przed wypróżnieniem. Nie należy się w tym czasie bawić z pieskiem, ma on się skupić na swoim zadaniu. Warto również wprowadzić hasło powtarzane zawsze przy załatwianiu potrzeb fizjologicznych. Tak jak znane miejsce, będzie to pobudzać malucha do wydalania.

Nie szczędzimy pochwał!

Kiedy już uda się szczeniakowi załatwić potrzebę na zewnątrz należy NATYCHMIAST go pochwalić i nagrodzić. Nagroda musi się pieskowi kojarzyć tylko i wyłącznie z sukcesem w załatwianiu się.

Każde nagrodzone (wzmocnione) zachowanie powtarzane jest częściej. I nie bójmy się nagradzać psa za siku tak jakby dostał Nobla! Często nasza szczera radość jest najlepszą motywacją do dalszej pracy dla psa. A co jeszcze może być dobrą nagrodą? Ja zawsze stosuję ulubione smakołyki.

Zakładając, że najważniejszą kwestią dla posiadacza szczeniaka jest nauczenie go korzystania z dworu to właśnie tylko w tej sytuacji wykorzystywałabym najlepsze kąski, a nie za wykonanie np. komendy siad w domu. Jeśli będziemy podawali ten sam smakołyk za różne rzeczy pies bardzo szybko nauczy się, że może go dostać za coś innego, dlatego nauka z jego strony nie będzie intensywna.

Gdy zdarzy się wpadka

Kiedy już uda się szczeniakowi załatwić potrzebę na zewnątrz należy NATYCHMIAST go pochwalić i A co jeśli szczeniakowi zdarzy się  wpadka w domu?  Absolutnie nie należy psa karać po fakcie! Wkładanie nosa psa w pozostawione odchody jest nieporozumieniem i na pewno niczego szczeniaka nie nauczy. Pies nie łączy faktu karania z tym co zrobił wcześniej, jego skruszony wyraz pyska to tylko reakcja na naszą złość. Najlepszą opcją jest posprzątanie bez nadmiernej ekscytacji, najlepiej nie na oczach psa. Ignorowanie takiego zachowania jest najlepszym sposobem, chyba, że uda nam się przyłapać psiaka na gorącym uczynku, wtedy należy przerwać zachowanie i jak najszybciej wynieść go na dwór. Zapach odchodów niestety jest zbyt intensywny na standardowe środki czyszczenia dlatego należy użyć konkretnych preparatów do usuwania zapachu odzwierzęcych. Ewentualnie od lat sprawdza się również ocet wymieszany z wodą z dodatkiem wódki. Niedoczyszczone miejsce może działać tak jak stałe miejsce na dworze, przyciągać i zachęcać do ponownego wypróżniania.

Ile trwa nauka czystości szczeniaka

Kiedy już uda się szczeniakowi załatwić potrzebę na zewnątrz należy NATYCHMIAST go pochwalić i A co jeśli szczeniakowi zdarzy się  wpadka w domu?  Absolutnie nie należy psa karać po fakcie! Wkładanie nosa psa w pozostawione odchody jest nieporozumieniem i na pewno niczego szczeniaka Nauka czystości szczeniaka podjęta odpowiednio wcześnie czyli około 8-9 tygodnia, wykonywana konsekwentnie najczęściej pełnym sukcesem kończy się około 20 tygodnia życia pieska. Trzeba pamiętać jednak, że psy, tak jak dzieci, jedne rzeczy łapią szybciej, inne wolniej. Psa w każdym wieku można nauczyć korzystania z toalety na spacerach, jednak im później zaczyna się naukę tym więcej trzeba włożyć pracy i konsekwencji w sukces. Praca będzie trwała znacznie dłużej, jednak satysfakcja z niej będzie na pewno ogromna.

Autor: Martyna Kudak

Zoopsycholog, behawiorysta psów

https://www.instagram.com/dogadani_

https://www.facebook.co/DOGadaniMartynKudak

Pamiętaj, żeby pozytywnie wzmacniać zachowania na których Ci zależy wysokiej jakości przysmakami:
Poznaj opinie o naszych przysmakach:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *